Promocje

Nowości

Bestsellery

Polecane

Jak zacząć przygodę z bonsai

Jak zacząć przygodę z bonsai
 1. Jak zacząć przygodę z Bonsai ?

 

Tak naprawdę jeszcze kilkanaście lat temu mało kto wiedział czym naprawdę jest bonsai. Zarówno w Polsce jak i w Europie sztuka bonsai rozwija się zaledwie od kilkudziesięciu lat. Początkowo tematem tym zajmowała się bardzo nieliczna grupa ludzi. Aktualnie miniaturowe drzewka bonsai możemy spotkać praktycznie w każdej kwieciarni czy centrum ogrodniczym. Nie zawsze jednak sprzedający wie czym tak naprawdę jest bonsai i jak powinniśmy się nim troskliwie zająć aby prawidłowo zacząć naszą przygodę z bonsai.

Na początku powinniśmy wiedzieć czym tak naprawdę charakteryzuję się dobre bonsai. Na jakie cechy powinniśmy zwracać szczególną uwagę? Prawdziwy artysta szuka swoich inspiracji w naturze. Właśnie natura przedstawia idealne wzorce do naśladowania. Bonsai tak samo jak inne dzieła sztuki posiadają przednią – reprezentatywną część oraz tylną. Z przodu bonsai powinno prezentować się najładniej tzn. pięknie wyeksponowany układ korzeniowy, prawidłowo ukształtowane gałęzie oraz ciekawa linia życia (interesujący pień). Bonsai powinniśmy oglądać mając je na wysokości oczu. Wówczas jesteśmy w stanie dostrzec wszystkie jego walory

 1. Nasada pnia – powinna ładnie rozchodzić się promieniście we wszystkich kierunkach. Korzenie nigdy nie powinny się krzyżować i nachodzić na siebie. Jeżeli drzewku z którejś strony brakuje korzeni, staramy się tak dobrać front aby z lewej i prawej strony były usytułowane najgrubsze korzenie (najbardziej widoczne). Dobry system korzeniowy daje efekt dobrze – stabilnie stojącego starego drzewa. W przypadku drzew pochylonych powinny mieć dłuższe korzenie po przeciwnej stronie niż pochylone drzewo. To samo dotyczy drzew w formie kaskady. Korzenie muszą odpowiednio podtrzymywać drzewo w danej formie. Im grubsza nasada pnia tym drzewko wydaje się starsze co pozytywnie wpływa na jego ocenę.
 2. Pień – powinien stopniowo od nasady pnia zwężać się ku wierzchołkowi. Należy unikać zgrubień, które mocno rzucają się w oczy. Wówczas zaburzymy efekt starego drzewa. Pień może być prosty lub wygięty. W przypadku pnia wygiętego wygięcie powinno być w lewą lub prawą stronę, nigdy natomiast bezpośrednio w kierunku frontu. W przeciwieństwie do wierzchołka, który powinien lekko pochylać się w kierunku obserwatora. Wszystkie wygięcia powinny być harmonijne, nigdy zygzakowate.
 3. Gałęzie – za wyjątkiem stylów kaskadowych oraz bunjin powinny zaczynać się na 1/3 wysokości drzewka harmonijnie rozchodząc się we wszystkich kierunkach. Dzięki takiemu położeniu nie zasłaniają nasady pnia oraz frontu drzewa. Pierwsze gałęzie nigdy nie powinny być skierowane bezpośrednio w kierunku patrzącego. Ponadto żadna gałąź nie może się krzyżować czy nachodzić na siebie. Najniższa gałąź powinna być zarazem najgrubsza i najdłuższa. Im wyżej w górę tym gałęzie są cieńsze i krótsze.
 4. Doniczka – jej wielkość, kształt i kolor podkreśla piękno oraz charakter danego drzewka. Jest wiele różnych wielkości i kształtów, każda stworzona jest do określonego stylu oraz rodzaju drzewka. Doniczka powinna odpowiednio komponować się z drzewkiem. Niektóre dopasowane są do koloru kory, inne do charakteru drzewka, kolejne do koloru kwiatów a jeszcze inne do owoców czy ślicznie przebarwionych liści.
 5. Liście/igły – gdy chcemy stworzyć miniaturowe drzewko powinniśmy wybierać gatunki o drobnych igłach oraz małych liściach. W innym przypadku będziemy musieli je odpowiednio za pomocą odpowiedniego nawożenia oraz przycinania miniaturyzować.
 6. Kwiat/owoce – przy wyborze określonego gatunku powinniśmy zwrócić uwagę na to czy dany gatunek owocuje i kwitnie czy też nie. Jeżeli tak, to powinniśmy go odpowiednio pielęgnować aby owoce i kwiaty były okazałe i dobrze komponowały się z całym drzewem. Owoców nigdy nie może być za dużo, gdyż zaburzą i osłabią formę drzewka. W przypadku drzew, które kwitną a nie owocują okazale (np. azalie) powinniśmy usuwać przekwitnięte kwiatostany aby nie osłabiały kondycji drzewa. W przypadku drzew owocowych musimy pamiętać o tym, że pielęgnowane jako bonsai mają owoce tej samej wielkości co drzewa rosnące w naturze.

 

Jak pozyskać materiał na bonsai ?

Gdy spytamy się ludzi pasjonujących się sztuką bonsai jak złapali bakcyla? Najczęściej słyszymy, że swoje pierwsze drzewko dostali w prezencie. Ważne jest aby po otrzymaniu drzewka zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Co więcej powinniśmy wiedzieć jaki gatunek otrzymaliśmy, czy jest to gatunek zimozielony czy może gubi liście na zimę. A być może drzewko które otrzymaliśmy jest drzewkiem tropikalnym i powinniśmy trzymać go w domu cały rok. Gdy dowiemy się już jakie wymagania ma dane drzewko będziemy mogli cieszyć się nim przez wiele lat…

Decyzji o zakupie drzewka nigdy nie powinniśmy podejmować pochopnie. Bonsai wymaga ciągłej pielęgnacji. Nie warto kupować drzewka, jeżeli nie będziemy mogli zapewnić mu odpowiedniej ilości czasu.

 

 1. Zakup drzewka w markecie/kwieciarni

Bardzo często w dużych centrach ogrodniczych czy kwieciarniach można spotkać domowe drzewka bonsai z importu. Powinniśmy zwrócić uwagę na to czy sprzedawca jest na tyle kompetentny aby udzielić nam odpowiednich informacji o gatunku drzewka oraz o jego wymaganiach. Czy tylko chce sprzedać swój towar. Ciekawe egzemplarze do pielęgnacji wewnątrz i na zewnątrz znaleźć można tylko w specjalistycznych sklepach. Kupując drzewko w sklepie nie ponosimy praktycznie żadnego ryzyka, że coś może się nie udać. Oszczędzamy też jednocześnie czas jaki musielibyśmy poświęcić na uformowanie danego drzewka. Należy wybierać sprawdzonych sprzedawców oraz sprawdzać stan zdrowia drzewka, jego ukorzenienie i rozgałęzienie.

 

 1. Bonsai ze sklepu internetowego

Również w Internecie znaleźć można sklepy, które mają w swojej ofercie bonsai. W tym wypadku sprzedawca także powinien zamieścić odpowiednie informację o drzewku oraz aktualne zdjęcie. Przy każdym drzewku powinniśmy znaleźć opis pielęgnacji danego gatunku a nie ogólną regułkę o bonsai. Sprzedawca zarówno poprzez pocztę elektroniczną i telefon powinien odpowiadać na pytania i wątpliwości swoich klientów.

 1. Szkółka roślin

Dobry materiał do dalszej pielęgnacji nie musi na pierwszy rzut oka wyglądać jak prawdziwe dzieło sztuki. Tak naprawdę każdy gatunek bardziej lub mniej nadaje się do kształtowania jako bonsai. Ważne jest aby wybrane przez nas drzewko miało odpowiednie predyspozycje do dalszej pielęgnacji - kształtowania tzn. gruby pień, ciekawy ruch pnia, odpowiednia ilość gałęzi oraz dobrą kondycję. (przy zakupie drzewka o słabej kondycji istnieje duże ryzyko że drzewko nie przeżyje określonych zabiegów) Gdy ukształtujemy drzewko od początku będziemy mieli większą satysfakcję z efektu końcowego niż w przypadku zakupu gotowego drzewka. Aby ukształtować drzewko trzeba mieć jednak trochę doświadczenia oraz wiedzy na temat drutowania, przycinania, nawożenia itd.

Obecnie znaleźć też można drzewa tzw. pre-bonsai, czyli szkółkowany materiał przygotowywany na przyszłe bonsai.

 1. Nasiona

Ta metoda jest kompletną metodą pozyskiwania drzewka bonsai. Niestety jest to zarazem jedna z najbardziej czasochłonnych metod. Tylko najbardziej wytrwali potrafią przez wiele lat czekać na materiał, który można będzie formować. Od posadzenia i wykiełkowania musi minąć co najmniej kilka lat abyśmy mogli rozpocząć drutowanie i inne zabiegi formujące. Wszystko zależy od gatunku jaki sobie wybierzemy, gdyż jedne drzewka rosną szybciej a drugie bardzo wolno. Sadząc drzewko z nasionka musimy wiedzieć, że aby podziwiać efekty naszej pracy trzeba będzie poczekać min. 15 – 20 lat. Jednakże sposób pozyskiwania drzewka z nasionka daje nam przyjemność obserwowania i powstawania drzewka od narodzin - wykiełkowania drzewka. Wydawać by się mogło, że wysianie nasion jest rzeczą bardzo prostą. Nic bardziej mylnego. Musimy wiedzieć jakie gatunek nasion sadzimy. Kiedy powinniśmy je wysiać? Czy wymagają one przechłodzenia (stratyfikacji), jak długo kiełkują i jakich warunków wymagają do wykiełkowania? Co więcej musimy wiedzieć, że nie ma nasion z których wyrośnie nam tak wspaniałe bonsai jak na załączonym zdjęciu w Internecie czy na opakowaniu, bez naszej ciężkiej i wieloletniej pracy. Zdjęcia zwykle prezentują wiekowe drzewka, przy których pracowało już kilka pokoleń. Nie dajmy się oszukać…

 1. Sadzonki

W czasie o wiele krótszym niż z nasionka pozyskać bonsai można również z sadzonki - części pędu, liścia czy też korzenia wybranego gatunku. Sadzonką nazywamy część rośliny z której pozyskujemy materiał. Uzyskane drzewko będzie mieć takie same cechy jak roślina mateczna. Do ukorzenienia zastosować można specjalne ukorzeniacze, które przyśpieszą nam powstawanie nowych korzeni.

W zależności od rodzaju drewna wyróżniamy trzy rodzaje sadzonek pędowych:

- sadzonki zielne – wiosenne pędy drzew liściastych

- sadzonki półzdrewniałe – pędy zebrane w okresie od lipca do września

- sadzonki zdrewniałe – pędy zebrane jesienią i zimą.

Pozyskany kawałek pędy zamaczamy w ukorzeniaczu i wkładamy do wcześniej przygotowanej mieszanki glebowej (torf/perlit/drobny keramzyt/piasek) mniej więcej na 1/3 długości pędu. Nasza sadzonka powinna być długości ok. 10 - 20 cm. U podstawy obcinamy liście, natomiast u wierzchołka zostawiamy jeden lub dwa liście ( w przypadku dużych liści pozostawione liście można obciąć o połowę) Obcinamy liście w celu redukcji utraty wody przez parowanie. Idealnym miejscem na ukorzenianie jest specjalna mini szklarnia lub inne miejsce gdzie jest b. duża wilgotność powietrza.

Sadzonki liściowe – składa się ona z liścia z kawałkiem pędu(ogonka) lub bez. Taką sadzonkę podobnie jak pęd wkładamy do wcześniej przygotowanego podłoża.

Sadzonki korzeniowe – ten rodzaj ukorzeniania jest stosunkowo prosty. Najczęściej stosuje się go w przypadku gatunków wytwarzających odrosty korzeniowe. Pędy te wytwarzają z korzenia samodzielną roślinę, którą podczas przesadzania odrywamy od rośliny matecznej i sadzimy w osobnym pojemniku.

 

 

 1. Odkład powietrzny

W przypadku tej techniki w bardzo szybkim czasie można uzyskać bardzo fajne drzewko bonsai. Aby przeprowadzić ten zabieg musimy jednak posiadać już roślinkę – drzewko na których chcemy przeprowadzić zabieg podziału. Tak naprawdę na jednym drzewku można przeprowadzić nawet kilka odkładów. Zwykle odkład przeprowadzamy na drzewku, które ma duże predyspozycje, lecz posiada długi pień, mocne zwężenie u podstawy lub inne mankamenty wpływające ujemnie na jego wartość. Dzięki tej technice osobiście można wybrać w którym miejscu chcielibyśmy aby wyrosły nam korzenie. Miejsce te określamy nacięciem lub obdarciem kawałka kory na gałęzi. Następnie w miejsce nacięcia umieszczamy torf lub specjalny mech torfowy, w którym rozwiną się nowe korzenie. Odpowiednim okresem na przeprowadzanie tego zabiegu jest wiosna (od marca do końca czerwca).

 1. Natura – yamadori

Tak naprawdę natura jest prawdziwym mistrzem w tworzeniu materiału na przyszłe bonsai. Tylko z natury pozyskać można wiekowe drzewka, które w krótkim czasie przerodzić się mogą w prawdziwe arcydzieła. Pozyskanie drzewa z natury nie jest kosztownym sposobem pozyskiwania drzew, oczywiście nie można tego robić w sprzeczności z prawem, nie wykopujemy drzew na terenach prywatnych czy parkach krajobrazowych. Nie możemy wykopywać też drzew, które są pod ścisłą ochroną np.: cisów.

Aby pozyskać drzewka z natury musimy mieć jednak trochę doświadczenia i wiedzy merytorycznej. Pozyskujemy drzewa w odpowiednim czasie, często pozyskiwane rośliny były już wcześniej przygotowywane do wykopania. Cały zabieg wykopywania rośliny wykonujemy w bardzo delikatny sposób, przy uzyskaniu stosunkowo dużej bryły korzeniowej. Wykopywana roślina musi być zdrowa a także musi rosnąc w odpowiednich warunkach np.: bardzo ciężko pozyskuje się rośliny rosnące w piaszczystym podłożu (ma bardzo długi układ korzeniowy) Po wykopaniu i posadzeniu w pojemniku należy zająć się drzewkiem w odpowiedni sposób, gdyż w tym okresie jest bardzo mocno narażona na śmierć. Podstawowymi warunki, które trzeba spełnić to:

- nie wolno trzymać drzewka na pełnym słońcu

- nie można dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej

- świeżo wykopanych roślin nie wolno nawozić

 

 

 

Zostaw komentarz

* Imie:
* E-mail: (Nie publikowany)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający