Promocje

Nowości

Bestsellery

Polecane

Czym jest bonsai

Czym jest bonsai
  1. Bonsai, czyli sztuka miniaturyzacji drzew.

Głównym aspektem tej sztuki jest przedstawienie zminiaturyzowanego, realistycznego krajobrazu jaki możemy spotkać w naturze. Bonsai nie są genetycznie zminiaturyzowanymi drzewkami. Wszystkie gatunki drzew z których stworzone są bonsai, można spotkać w otaczającym nas krajobrazie. Przy pielęgnacji drzew używa się zwykłych metod dobrze znanych w ogrodnictwie. Sztuka bonsai polega na znalezieniu harmonii pomiędzy drzewem, a doniczką. W tej sztuce, tak jak w malarstwie czy rzeźbiarstwie aby stworzyć dzieło potrzebne jest poczucie piękna. Artysta aby osiągnąć cel, musi posiąść fachową wiedzę ogrodniczą, dostrzegać zmiany sezonowe a także różnorodność form danych gatunków roślin. W opanowaniu tej sztuki często pomaga artyście obserwacja otaczającego nas krajobrazu. W przypadku sztuki bonsai można dostrzec jedną bardzo ważną cechę odróżniającą ją od innych. Chodzi tutaj o element czasu. Tak naprawdę drzewko bonsai nigdy nie będzie skończone, zmieniać i rozwijać się będzie o każdej porze roku. Właśnie ten aspekt jest głównym powodem zaangażowania się ludzi w tę sztukę. Drugim ważnym aspektem jest ciągły kontakt z przyrodą, nawet gdy mieszkamy w bloku w centrum dużego miasta.

2. Znaczenie

Słowo Bonsai pochodzi z języka japońskiego, w wolnym tłumaczeniu oznacza drzewko w doniczce. („Bon” – taca, donicza oraz „Sai” drzewo) Sztuka miniaturyzacji wywodzi się ze starożytnych Chin, gdzie powstała już ponad tysiąc lat temu.

3. Jak stworzyć dobre bonsai?

To pytanie zadaje sobie wielu entuzjastów tej sztuki. Na pewno dobrym mistrzem do naśladowania jest sama natura, której bacznie należy się przyglądać. Oprócz tego należy przyjrzeć się kilku technikom, bez opanowania których nigdy nie stworzymy drzewka bonsai. Chodzi tutaj między innymi o:

- cięcie w celu zachowania określonych rozmiarów

- drutowanie aby nadać danym gałązką odpowiednie położenie i kierunek wzrostu

-nawożenie dzięki niemu nasze drzewka będą rosły zdrowo i szybko

- podlewanie – bez wody nie przeżyje żadne drzewo

- przesadzanie

- ochrona przed szkodnikami

Oprócz wiedzy rzeczą najważniejszą, bez której nigdy nie powstałoby drzewo bonsai jest cierpliwość oraz ciężka praca artysty w dążeniu do osiągnięcia obranego celu .

 

 

4. Wielkość Bonsai

W przypadku drzewek bonsai rosnących w doniczce nie możemy do końca określić górnej i dolnej granicy wysokości. Błędne jest stwierdzenie, że bonsai musi być małe i nie może przekraczać określonej wysokości. Wszystko zależy od naszych upodobań oraz miejsca, które mamy do dyspozycji aby dany egzemplarz odpowiednio wyeksponować. Rzeczą najważniejszą jest aby praca nad drzewkiem była przyjemnością, a także by drzewko nad którym pracujemy sprawiało wrażenie zminiaturyzowanego drzewa rosnącego w naturze.

Wielkość drzewa określić można po ilości osób, które potrzebne są do tego aby przenieść dany egzemplarz i tak możemy mówić o bonsai dla czterech, trzech, dwóch ludzi a także dla jednej dłoni i palca. Podział drzewek na poszczególne grupy wielkościowe, można opisać w następujący sposób:

  1. HACHI-UYE – więcej niż 130 cm
  2. OMONO –do 130 cm
  3. CHUMONO – 45 – 90 cm
  4. KATADE-MOCHI – 20 – 40 cm
  5. KOMONO – 15 – 25 cm
  6. SHOHIN – 13 – 20 cm
  7. MAME – 5 – 15 cm
  8. KESHITSUBO – 3 – 8 cm

Często spotkać można też określenie NIWAKI (NIWA-GI) – są to drzewa, które pielęgnowane są w gruncie, bez doniczki. W Polsce takie drzewka bardzo często określane są jako bonsai ogrodowe. W rzeczywistości nie można jednak określać ich jako BONSAI (drzewo w doniczce)

Zostaw komentarz

* Imie:
* E-mail: (Nie publikowany)
* Komentarz:
Kod zabezpieczający